Slovenke s porazom proti aktualnim prvakinjam končale z nastopi na evropskem prvenstvu

Slovenska ženska reprezentanca je po svoji zadnji tekmi v skupinskem delu zaključila s tekmovanjem na svojem krstnem evropskem prvenstvu. Varovanke Damirja Grgića lahko domov odidejo z dvignjeno glavo, saj so se na vseh treh tekmah povsem enakovredno kosale z nasprotnicami, za povrh pa vknjižile še svojo prvo in zato tudi zgodovinsko zmago.

(foto: FIBA)

Slovenija je na Češkem končala z nastopi na 36. evropskem prvenstvu za ženske. V tretjem krogu predtekmovanja v skupini C je izgubila s Srbijo z 88:69. Slovenska reprezentanca je premierni nastop na evropskih prvenstvih končala z dvema porazoma s Francijo ter Srbijo in zmago proti Grčiji.

Slovenke so se hrabro zoperstavile aktualnim evropskim prvakinjam in bronasti zasedbi z lanskih olimpijskih iger, vendar niso mogle pripraviti presenečenja, ki bi jim zagotovilo vsaj dodatne kvalifikacije za četrtfinale. V skupini so zasedle četrto mesto.

Naša dekleta so na svoje predstave lahko več kot ponosne. V najtežji predtekmovalni skupini so za las zgrešile zmago proti olimpijskim podprvakinjam Francozinjam, nato dosegle zgodovinsko prvo zmago na evropskih prvenstvih proti Grčiji, v zadnji tekmi pa so 35 minut držale korak še z eno najboljših ekip v Evropi.

Prva četrtina je bila ena najboljših predstav slovenskih košarkaric v zgodovini. Pri zaostanku 4:9 je selektor Damir Grgić vzel minuto odmora, dekletom povedal nekaj krepkih in spodbudnih, odziv igralk na parketu pa je bil sanjski. Slovenija je v naslednjih petih minutah naredila delni izid 17:3 in prešla v vodstvo 21:12. Navdušujoča je bila njihova obramba po celem igrišču, met z razdalje (trojke 4/6 in 8/13 za dve točki), sodelovanje v napadu (8 podaj), predvsem pa želja in ekipni duh.

Srbkinje, ki so izgubile uvodni tekmi in so nujno potrebovale zmago, so spoznale, da se s slovenskimi asinjami ne gre šaliti. Vse sile so vložile v preobrat ter počasi in zanesljivo ujele priključek. K delnemu izidu 13:0 za njihovo vodstvo z 39:34 je največ točk prispevala lani najboljša igralka Evrope Sonja Petrović (13 točk v prvem polčasu, na koncu 23). Dve več je imela tedaj prva strelka v slovenski ekipi Teja Oblak (trojke 3/4 v prvem polčasu).

Sloveniji bi za osvojitev vsaj tretjega mesta za repasaž zadostoval tudi poraz s petimi točkami, za Srbijo je hkrati štela le zmaga z vsaj šestimi točkami prednosti in to razliko je Srbija dosegla že na začetku drugega dela (56:44).

Kljub zaostanku se Slovenke niso predale. Na krilih Oblakove (22 točk, trojke 3:5, 4 skoki, 3 podaje) in Nike Barič (18 točk, trojke 3/5, 6 podaj) so priključek oziroma želeno razliko ujele še pred zadnjo četrtino (54:58), se tudi nato hrabro in čvrsto borile, kakovost in širši nabor tekmic pa sta tehtnico v zadnjih minutah vendarle prevesila na stran favoritinj.

Slovenija je bila v igri za senzacijo nazadnje v 36. minuti po trojki Baričeve za 70:63. Od tu naprej je Srbija naredila delni izid 8:0 in prišla do zaslužene zmage.