Mlajše kategorije

Slovenija dirja proti novi medalji!

Na evropskem prvenstvu za košarkarje do 18 let je z vsakim dnem manj kandidatov za osvojitev naslova prvaka. Po koncu četrtfinalnih bojev so v igri za zlato kolajno samo še štiri reprezentance, med njimi pa je tudi izbrana vrsta Slovenije!

(foto: FIBA)

Slovenci so si preboj v polfinale zagotovili z zmago nad Češko (68:65), v naslednjem krogu tekmovanja pa se bodo pomerili z Belgijo. Preostali polfinalni par predstavljata Estonija in Nizozemska.

Varovancem Tomaža Fartka je prost dan po rezultatsko nepomembnem, a kljub temu skrb vzbujajočem porazu proti Bolgariji dobro del, saj so v petek zaigrali kot prerojeni.

Po prvem skoku za žogo so pobudo sicer sprva prevzeli Čehi in ob koncu 3. minute povedli z 12:3, potem pa so se ogreli tudi naši fantje in s 4 zaporednimi točkami Jureta Lična v 7. minuti izid najprej poravnali na 16:16, z 8. točko slednjega pa nato minuto kasneje še prvič povedli (19:18).

Bolj učinkovito igro so Slovenci prenesli tudi v drugo četrtino in pred odhodom na glavni odmor prednost povečali na 7 točk (43:36), po prav tako dobljeni tretji četrtini (12:11) pa odpor trdoživih Čehov dokončno zlomili v razburljivi končnici četrte četrtine.

Ključni trenutek tekme se je zgodil 7 sekund pred njenim koncem, ko je Ličen na nasprotnikovi polovici prestregel žogo in jo podal Jakobu Strelu, ta pa je rutinirano izsilil osebno napako in s polovično uspešnim izvajanjem dveh prostih metov postavil končni rezultat srečanja.

Ličen je obračun končal pri 15 točkah, 8 skokih in 1 podaji ter bil drugi najkoristnejši igralec Slovenije, naš najbolj učinkovit košarkar pa je bil Petar Vujačić, ki je za veliko zmago prispeval 19 točk, 5 skokov ter 1 podajo in pridobljeno žogo (indeks 21).

Časa za počitek ni, saj reprezentanco Slovenije polfinalna tekma proti Belgiji čaka že danes ob 18.45 uri, v primeru zmage pa bo v nedeljo lovila prestižni naslov evropskega prvaka!

Evropsko prvenstvo divizije B za fante do 18 let:

Četrtfinale:

Petek, 3. avgust:

SLOVENIJA - ČEŠKA 68:65 (21:23, 22:13, 12:11, 13:18)

Vujačić 19, Ličen 15, Glas 11; Samoura 17, Bohm 13, Noumeros 10.

Tomaž Fartek, selektor slovenske reprezentance:

"Po slabem uvodu smo hitro vzpostavili pravi ritem igre. Že v drugi četrtini prvega polčasa smo se v obrambi prilagodili in zaustavili prepoznavno igro češke reprezentance. Mislim, da smo tekmo dobro nadzirali in si ustvarili tudi lepo prednost. Čehi so na koncu zaigrali na vse ali nič, mi pa smo malo predčasno želeli zaključiti z meti z razdalje, ki so nasprotnikom odpirali možnost za hiter protinapad. Kljub seriji Čehov, smo na koncu zdržali pritisk in tekmo povsem zasluženo tudi zmagali. Zelo pomembno bo, da se spočijemo in čim bolje regeneriramo. V soboto je nov dan in čaka nas nov nasprotnik!"